Witamy na stronie Boinc@Poland Tech | Zapraszamy do działu Wiki oraz Forum

GRID – superkomputer

GRID to system pozwalający na łączenie wielu komputerów w jeden superkomputer za pomocą internetu.
Tak samo jak klaster komputerowy, GRID jest tworzony w celu obliczania tego samego zadania. Różni się on od klastra komputerowego tym, że składowe (hosty) komputera GRID mogą być rozsiane po całym świecie. Za razem nie ważne jest jaki system zainstalowany jest na tych komputerach ( GRID może obsługiwać Windows, Linux, również MAC OS) Zaletą tego systemu jest rozłożenie na każdą składową zapotrzebowania na energię elektryczną oraz problemu chłodzenia .

Sercem GRID jest serwer z systemem Linux. Serwer ten rozsyła zadania (próbki/aplikacje) wszystkim komputerom podłączonym do GRID’a. Komputery analizują te próbki danych i odsyłają wyniki z powrotem. Cały ten proces powtarzany jest na okrągło. Systemy rozproszone osiągają ogromne moce obliczeniowe, często stosunkowo mniejszym nakładem finansowym. Dlatego właśnie główną z zalet systemów GRID jest cena utrzymania. Dodatkowo łatwa jest do uzyskania redundancja (nadmiarowość) danych. Jedna próbka analizowana jest przez min 2 hosty, po odesłaniu próbek sprawdza się czy otrzymane wyniki są takie same.

Z powodu ciągłego zwiększania mocy obliczeniowej krajów rozwijających się oraz rozwoju internetu, systemy GRID zdobywają coraz większą popularność. Jedną z najbardziej znanych platform która wykorzystuje do badan naukowych jest platforma BOINC.

Jest to otwarty system stworzony na Uniwersytecie Berkley które pozwala samemu w łatwy i niedrogi sposób stworzyć superkomputer rozproszony (GRID). Do tego celu potrzebny jest nam serwer z dostępem do internetu (szybkie łącze) na którym instalujemy darmowy i otwarty system Debian a następnie darmowy BOINC. Kolejnym krokiem jest napisanie aplikacji która będzie rozsyłana wszystkim komputerom podłączonym do sytemu GRID. Tym więcej komputerów się podłączy tym większa moc obliczeniowa GRID’a. Za pomocą platformy BOINC nasz serwer przeistoczy się w superkomputer. Serwer średniej klasy potrafi osiągać moc obliczeniową adekwatną do drogiego klastra komputerowego. Więc jeżeli chcemy prowadzić jakieś badania a nie mamy pieniędzy dobrym rozwiązaniem jest platforma BOINC wspierana przez tysiące wolontariuszy na całym świecie, którzy do celów naukowych udostępniają swoje komputery za darmo.

GRID na potrzeby nauki

Również w Polsce istnieje wiele rozwojowych projektów badawczych wspieranych superkomputerami GRID takich jak Enigma@home, Mersenne@home, Dnetc@home.

GRID jest świetnym rozwiązaniem na zwiększenie mocy obliczeniowej, szczególnie przez kraje , które nie stać na typowe superkomputery. Także superkomputery (klastry komputerowe) łączy się za pomocą światłowodów tworząc super szybki GRID. Przykładem jest Polska Infrastruktura Gridowa istnieje od 2009 roku i łączy najszybsze superkomputery w Polsce.

Jeżeli ty też chcesz podłączyć się do GRID i wspierać rozwój nauki, wystarczy, że zainstalujesz menadżer BOINC i podłączysz się do któregoś projektu naukowego BOINC. Nie jest to trudne, program został napisany tak aby nawet laik komputerowy sobie z tym poradził. Jeżeli masz jakieś pytania polecam odwiedzić naszą Wiki lub forum.

Zamieszczam również filmik jak zainstalować program BOINC na swoim komputerze.


Skomentuj