Witamy na stronie Boinc@Poland Tech | Zapraszamy do działu Wiki oraz Forum

Najdokładniejszy zdjęcia | obraz Księżyca w historii

Księżyc nigdy nie był obserwowany w całości, z tak niezwykłą precyzją. Drobne szczegóły widoczne na tej fotografii wykonanej przez amerykańską sondę LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) i to całej powierzchni tarczy księżyca! Pokazane w wysokiej rozdzielczości o wymiarach 24 000 x 2 4000 pikseli, ponad pół miliarda pikseli … LRO systematycznie skanowała powierzchnię księżyca przez dwa tygodnie, z wysokości 30 do 200 kilometrów.

Ta zapierająca dech w piersiach panorama jest przeznaczona głównie dla kartografów, którzy skupiają się obecnie na odwzorowaniu wszystkich planet Układu Słonecznego, ale także dla amatorów astronomii.

Osoby obserwujące i fotografujące noc po nocy, studiują grę światła i cieni księżyca wiedzą że jego pejzaż zmienia się nieustanie. Obraz Księżyca wykonany przez RSO będzie służyć jako wzorzec.

Aby dać lepsze wyobrażenie o rzeczywistej rozdzielczości tego obrazu, oto niektóre zbliżenia w pełnej rozdzielczości na obszarów szczególnie badanych przez astronomów.

Krater Kopernika

To jest najbardziej znany i prawdopodobnie najbardziej majestatyczny ze wszystkich kraterów na Księżycu. Krater Kopernika – 93 km średnicy, krawędzie ponad 1000 m wysokości, prawie 3800 metrów głębokości. Wschodnia krawędź (po prawej na zdjęciu) ma strome wzgórze wznoszące się nad trybunami. Zwis nad przepaścią byłby idealnym miejscem dla księżycowych odkrywców, gdzie można zobaczyć całą arenę krateru Kopernika. Masyw górski, który znajduje się w centrum krateru wynosi 1200m wysokości. Uderzenie które miało wpływ na powstanie krateru odbyło się 810 milionów lat temu. Siła uderzenia była ogromna, asteroida o ponad 5km średnicy uderzyła z prędkością ponad kilku kilometrów na sekundę. Fala uderzeniowa z eksplozji o sile prawie miliona megaton ”wykopała” krater o kilku kilometrach głębokości.

Krater Ptolemeusza

Ptolemeusz jest jednym z najstarszych znanych kraterów na Księżycu, prawdopodobnie powstał 4 mld lat temu. Ten księżycowy region może być najpiękniejszym i najbardziej interesującym do odkrycia, jako że obserwowane szczególnie w zależności od warunków oświetlenia mają różną formę. Ponieważ ich postrzeganie, w zależności od warunków oświetlenia diametralnie się zmienia. Ptolemeusz mierzy 150 km średnicy i na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo płaski. Ale już niewielki teleskop (50 lub 60mm) ujawnia szybko w północno-zachodniej części areny śliczny niewielki krater Ammonius, o wymiarach 9 km średnicy i około 2000 m głębokości.

Krater Clavius

Clavius jest jednym z największych formacji na Księżycu, i jest trzecim co do wielkości kraterem na widocznej stronie Księżyca. Znajduje się w południowej części wyżyny chropowatego Księżyca, na południe od krateru Tycho. Ze względu na duże rozmiary, Clavius można zobaczyć gołym okiem. Krater jest jednym ze starszych formacji na powierzchni Księżyca i prawdopodobnie powstał podczas Nectarian, okresu około 4 miliardów lat temu. Pomimo swojego wieku, krater jest jednak stosunkowo dobrze zachowany. Krater ma niskie ścianki zewnętrzne w stosunku do ich wielkości które są mocno zużyte. Obręcz znacząco nie wychodzi z otaczającego go terenu. Powierzchnia wewnętrznej obręczy jest pagórkowata i pokarbowana. Korzystając z mocniejszego teleskopu, obserwator widzi coraz więcej kraterów, coraz mniejsze z ogromnych murów Clavius. W idealnych warunkach pogodowych, oka uzbrojone w teleskop 300 mm do 800 mm średnicy, może zobaczyć setki „dziur” nie przekraczających 1000m średnicy na arenie o powierzchni 30 000 km2.
Dzięki udoskonalonej technice robienia zdjęć, będzie można wykonać setki lub tysiące fotografii małych kraterów w kraterze Clavius.

Morze deszczowe

Morze deszczowe jest największym po Oceanie Burz (Oceanus Procellarum) obszarem pokrytym bazaltem na Księżycu.
Graniczy z pięcioma głównymi pasmami górskimi: Jura, Alpy, Kaukaz, Karpaty i Apeninów, jego powierzchnia przekracza 800 000 km2.
Duży wpływ na ukształtowanie terenu podczas pierwszych 3,85 miliardów lat miał duży asteroid o średnicy powyżej 60km który „wykopał” basen o średnicy 1200km. Basen stopniowo wypełniał się lawą. Który prawie całkowicie, zanurzył się w 2000m bazaltu.

Zobacz sam, jak wygląda księżyc w przybliżeniu

Kamera do prowadzenia rozpoznania obrazowego z niskiej orbity

Ciekawą kwestią w fotografowaniu powierzchni księżyca są same instrumenty satelity – kamera LROC (The Lunar Reconnaissance Orbiter Camera). Która zaprojektowana została w dwóch głównych celach: 1)Wyszukanie ważnych charakterystyk terenu ułatwiających wybór przyszłych miejsc do lądowania na księżycu. 2) Pozyskiwanie obrazów z biegunów do scharakteryzowania środowiska polarnego, wskazując regiony o zaciemnieniu i oświetleniu stałym lub prawie stałym przez cały rok księżycowy. Oprócz tych dwóch głównych celów, zespół LROC planuje odwzorować skalę regionów polarnych, trój wymiarowe obserwacje umożliwią odwzorowanie skali powierzchni oraz produkcji mapy ukształtowania terenu. LROC składa się z dwóch kamer Narrow Angle (NAC), zapewniającą 0,5 m skalę panchromatycznych zdjęć w ciągu 5 kilometrowego pokosu, z jednej kamery „Wide Angle Camera” (WAC), zapewniającą obraz w skali 100 metrów na piksel w siedmiu kolorowych paskach w ciągu 60 kilometrowego pokosu oraz z systemu „Sequence and Compressor System (SCS)” wspierającego pozyskiwanie danych dla obu kamer. LROC jest zmodyfikowaną wersją Mars Reconnaissance orbitery ConTeXt Camera (CTX) i MARS Color Imager (MARCI) dostarczony przez Malin Space Science Systems (MSSS) w San Diego.

LORCLORC

WACNAC

Zobacz również:
Materiały prasowe
Specyfikacje kamer WAC i NAC
Model papierowy LRO (do własnoręcznego sklejenia)
Model papierowy LRO-LCROSS (do własnoręcznego sklejenia)

Frazy poszukiwane w Google aby odszukać ten artyku

 • zdjęcia księżyca w wysokiej rozdzielczości
 • ksiezyc krater kacper
 • olsztyn zdjecia ksiezyca
 • widoczność kraterów księżyca

Komentarze czytelników

 1. |

  To zdjęcie, o którym mowa, można pobrać na stronie, zajmuje 549 MB, w formacie .tif 😉

 2. |

  czemu nic sie nie muwi o peknieci tak duzym na ksierzycu niema zadnych zdiec taksamo o bazie na ksierzycu a jest juz spora i o niemieckiej sfastyce znalezionej na ksierzycu i o statku znalezionym na ziemi z moich obliczen i chipotezy wnioskuje ze krate ,pekniecie jest coraz wieksze i dojdzie do rospulowienia ksierzyca dlaczego widac coras wieksza baze amerykansko ruska no i pytanie ostatnie czemu nie odsloni sie bukruw i laboratoriach hitlera czemu wszystko zatajone kamiene kregi albo betonowe co za technologie mial chitler.prosze o material albo dowody dziekuje

 3. |

  Koledzy proszę nie powielajcie w tytułach i nazwach błędnych tłumaczeń „Orbitalna kamera rekonesansu” to nic innego jak „Kamera do prowadzenia rozpoznania obrazowego z niskiej orbity”. Wiadomym jest nie od dziś, że koledzy zza Wielkiej Wody przyzwyczaili nas do różnego typu skrótów a te z kolei są pośpiesznie tłumaczone a co gorsze te tłumaczenia nie zawsze są adekwatne i nie w pełni korespondują z językiem rodzimym.

 4. |

  Dzięki za poprawkę 🙂


Skomentuj