Witamy na stronie Boinc@Poland Tech | Zapraszamy do działu Wiki oraz Forum

Po prostu BOINC | Udostępnianie komputera dla potrzeb nauki

BOINC, to oprogramowanie umożliwiające wykorzystanie wolnej mocy obliczeniowej komputera dla badań naukowych. Komputer przez 99% czasu praktycznie się nudzi, ponieważ jego procesor jest bezczynny. To właśnie umożliwia działanie BOINCa, który pracuje z najniższym priorytetem w systemie i nie powinien negatywnie wpływać na prędkość jego pracy.
Badania naukowe wymagają często czasochłonnych obliczeń. W latach dziewięćdziesiątych narodziła się idea BOINC, platforma przetwarzania rozproszonego. Za pomocą której nasz komputer i my możemy brać udział w badaniach naukowych. Każdemu zainteresowanemu, polecamy stronę o BOINC na której szczegółowo przedstawiono praktycznie wszystkie obecnie działające projekty naukowe wykorzystujące komputery ochotników.
Jest to grupa polskich zapaleńców wspierających naukę. W tym przede wszystkim polskie projekty:Radioactive@home, Mersenne@home Enigma@home, Goldbach’s Conjecture Project i Dnetc@home.
Wielkim atutem drużyny jest jej forum, na którym można się wiele dowiedzieć. Poza tym gdy ma się pytanie dotyczące BOINCa, to na pewno nie pozostanie ono bez odpowiedzi. Sensem istnienia drużyny, jest tworzony przez nią klimat. To największa ekipa w Polsce. Dobrze czują się tu liczydłowi liczący dziesięć dni, jak i dziesięć lat. Panuje tu zdrowy egalitaryzm. Przejawia się on w życzliwym traktowaniu każdego liczydłowego i odpowiadaniu forumowiczów na oczywiste dla większości pytania. Kopalnią wiedzy jest zespołowa wiki. Nie trzeba być informatykiem, aby liczyć w Boinc@Poland. Wystarczy umieć uruchomić komputer. Nie zdarzyło się, aby komuś szukającemu wiedzy o tym, jak poradzić sobie z jakimś problemem z obsługą oprogramowania BOINC powiedziano, że jest głupi, żeby się douczył itp. Forum jest bardzo przyjazne dla nie mających pojęcia o tym, co to właściwie jest przetwarzanie rozproszone.
W Boinc@Poland swojsko czują się zarówno zawodowi informatycy, jak i ci, którzy potrafią jedynie włączyć komputer.
Wolontariusze otrzymują za obliczenia tzw. punkty kredytowe. Niestety nic za nie otrzymać nie można. Umożliwiają one rywalizację pomiędzy liczydłowymi, drużynami oraz krajami. Dzięki temu udział w przetwarzaniu rozproszonym jest naprawdę pasjonujący. Spróbujcie, na pewno to was wciągnie!
Poniżej przedstawiamy krótki opis kilku projektów.
Mersenne@home
Projekt matematyczny poszukujący liczb Marsenne’a. Więcej o projekcie Mersenne@home

Enigma@home
Celem enigmy jest rozkodowanie jeszcze nieodczytanych wiadomości nadanych w trakcie trwania drugiej wojny światowej. Jej twórcą jest TJM, jeden z naszych liczydłowych! Adres projektu: www.enigmaathome.net
Projekty białkowe
Obliczenia służą np. poznaniu zmian zachodzących w białkach. Już obecnie pomaga to w zrozumieniu mechanizmów działania takich chorób jak aids. W przyszłości wiedza ta stanie się fundamentem dla wynalezienia skutecznych lekarstw.
Poniżej kilka adresów projektów mających na celu zrozumienie struktury białek. Jeżeli to się powiedzie, to wynalezienie leków na dystrofię mięśniową, nowotwory, aids i inne dziś nieuleczalne choroby będzie autentycznie w zasięgu ręki.
Adresy projektów:
simap – www.boincsimap.org/boincsimap/
poem@home – www.boinc.fzk.de/poem/
World community grid – www.worldcommunitygrid.org
Rosetta@home – www.boinc.bakerlab.org/rosetta/
Wystarczy zainstalować menedżera BOINC, wybrać projekt dla którego chce się udostępnić wolną moc obliczeniową swojego komputera i już bierze się udział w czymś autentycznie doniosłym.
Menedżera BOINC dostępny w wersji polskiej, można pobrać np. ze strony uniwersytetu Berkeley. http://boinc.berkeley.edu/download_all.php
Jeszcze raz polecamy witrynę www.boincatpoland.org
Jej autorzy umieścili tam praktycznie cały zasób wiedzy o przetwarzaniu rozproszonym.
Na tym blogu nie będziemy przepisywać zespołowej wiki, jego treścią będą bieżące wydarzenia ze świata BOINC i naszej drużyny. Prosimy o komentarze i wskazówki:
Co powinniśmy umieścić, aby więcej internautów przyłączyło się do BOINC?


Skomentuj