Witamy na stronie Boinc@Poland Tech | Zapraszamy do działu Wiki oraz Forum

Polski projekt naukowy – Mersenne@home

Mersenne@home jest polskim projektem poszukującym liczb pierwszych Mersenne’a, które z kolei są bardzo przydatne przy odnajdywaniu kolejnych liczb doskonałych. Nie będę się rozpisywał, czym są liczby Mersenne’a oraz liczby doskonałe. Chciałbym raczej poruszyć sam fakt odwagi i pomysłowości twórców projektu. Dlaczego ?
Projekt Mersenne@home wykorzystuje do tego celu platformę BOINC. Dla niewtajemniczonych dodam, że platforma ta, pozwala na uzyskanie ogromnej mocy obliczeniowej stosunkowo niewielkim kosztem. Pozwala ona przeistoczyć zwykły serwer w superkomputer. Do tego superkomputera może podłączyć się każdy i wesprzeć badania swoim domowym komputerem. A w tym projekcie to podstawa, ponieważ ostatnia odkryta liczba Mersenne’a składa się 12 978 189 cyfr !!!. I jak to bywa w naszym kraju, ciężko o superkomputery, twórcy postanowili do tego celu wykorzystać właśnie platformę BOINC. Im więcej osób się podłączy do tego przedsięwzięcia, tym większa jego moc. Superkomputer tego typu potrafi osiągać moc obliczeniową większą niż najszybsze klastry komputerowe z listy TOP500. Dla przykładu podam, że moc obliczeniowa wszystkich projektów BOINC to 5 PFLOPS, czyli dwa razy więcej niż najszybszy superkomputer na świecie. Oczywiście uzyskanie takiej mocy obliczeniowej przez projekt Mersenne@home jest odległą przyszłością, ale jest to jak najbardziej możliwe oraz zależne od tego, jak wiele osób przyłączy się do tego przedsięwzięcia.

Dla zainteresowanych podaje adres projektu : http://mersenneathome.net/
Aby uczestniczyć w projekcie trzeba pobrać program za pomocą, którego można podłączyć się do tego projektu i wspierać go mocą obliczeniową swojego komputera. A znajdziecie go w dziale pobierz

Po zainstalowaniu programu zostaniemy poproszeni o wybranie projektu
Wpisujemy http://mersenneathome.net, następnie się rejestrujemy. I już chwilę później nasz komputer wspiera polski projekt naukowy Mersenne@home.

Komentarze czytelników

  1. |

    Chyba z naszymi superkomputerami nie jest tak źle: na dzień 3 lipiec 2011 mamy w TOP500 tylko pięć maszyn (1% jest nasz ;)), ale w rankingu superkomputerów nasz kraj jest 10 (dziesiąty).

    Co nie zmienia faktu, że warto przyłączyć się do Mersenne@home!


Skomentuj