Witamy na stronie Boinc@Poland Tech | Zapraszamy do działu Wiki oraz Forum

Potęga obliczeń rozproszonych

Artykuł opublikowany na portalu: Nauka w Polsce.
data opublikowania: 2009-02-24
Wyjaśnia on czym jest BOINC i jaką rolę pełnią w nim Polacy. Jego lekturę można polecić tym, którzy o przetwarzaniu rozproszonym nie wiedzą jeszcze absolutnie niczego jak i dla wtajemniczonych sympatyków BOINC.
Można go przeczytać klikając na poniższy odnośnik: Potęga obliczeń rozproszonych czyli Polski Projekt BOINC. Autorka pisze również o stowarzyszeniu Polski Projekt BOINC. Adres strony stowarzyszenia, jest już nieaktualny, ale ono samo wciąż istnieje i mamy nadzieję, iż będzie się rozwijać. Zainteresowanych udziałem w stowarzyszeniu zapraszamy tutaj: Stowarzyszenie BOINC.
Co do treści samego artykułu, to został on napisany w taki sposób, aby zrozumiał go każdy. Dlatego nie znajdzie się tam omówienia jakiegoś szczegółowego zagadnienia. Można go streścić w następujący sposób:
Istnieje coś takiego jak BOINC i Polacy są tam aktywni.
To dobrze, że w serwisie naukowym pojawił się artykuł o BOINC i polskim stowarzyszeniu, mającym promować go w Polsce. Może czas na nowy wpis poświęcony naszej drużynie? Co wy na to? Czekamy na waszą opinię.
Pani Katarzyna Czechowicz, autorka wpisu, przybliża cele jakie stoją przed stowarzyszeniem. Powinniśmy dążyć do tworzenia polskich projektów. Niestety do dnia dzisiejszego nic z tego nie wyszło. Małe polskie projekty mają charakter oddolny, nie udzielono im wsparcia uniwersyteckiego, tak, jak ma to miejsce w wielu krajach.
Ap26, polski podprojekt primegrida, dowodzi, że mamy wspaniałych naukowców, brakuje tylko zorganizowanego wsparcia dla ich pomysłów.

Ciąg arytmetyczny złożony z 26 liczb pierwszych został już odnaleziony i tym samym projekt się zakończył. Brakuje w Polsce zainteresowania przetwarzaniem rozproszonym wśród naukowców.
Mamy nadzieję, że to się zmieni i nasi uczeni docenią potencjał obliczeniowy BOINC’a. Wspomniałem o rodzimych przedsięwzięciach, są one tworzone przez zapaleńców, szkoda, że uczelnie ich nie wspierają.
Poniżej zamieszczam odnośniki do opisów obecnie działających polskich projektów: Enigma@home, DNETC@home
O tym, że nasza nauka mogłaby mieć wiele pożytku z BOINC’a świadczy historia projektu. Nagrzewanie stali@home.

Była to część pracy magisterskiej. Projekt został ukończony po upływie pięciu dób. Wystarczy mieć pomysł, komputer, na którym stawia się serwer i już zostaje się badaczem. Atutem artykułu jest przywołanie tego pierwszego polskiego mini projektu. Na jego przykładzie widać, jakie korzyści może odnieść polska nauka dzięki komputerom ochotników.


Skomentuj