Witamy na stronie Boinc@Poland Tech | Zapraszamy do działu Wiki oraz Forum

Trzęsienie ziemi, które wstrząsnęło światem

Ziemia składa się płyt tektonicznych. Powierzchnia ziemi jest swojego rodzaju mozaiką podzieloną na piętnaście elementów. Podlega ona ogromnej presji, która bierze się z energii zmagazynowanej w sercu naszej planety.
Aby wyobrazić sobie siły jakie zachodzą przy naporze płyt tektonicznych wystarczy, że obejrzymy Andy, ogromne góry w Ameryce Południowej, które leża za krawędzi płyt tektonicznych.

Trzęsienie ziemi z dnia 11 marca 2011 r. w Japonii, było wynikiem pracy płyty pacyficznej oraz płyty północnoamerykańskiej. Wynikiem tego trzęsienia było uwolnienie ogromnych energii (większości szacuje się na 9.0 stopni magnitudy). Japonia przeżyła jedno z najbardziej potężnych trzęsień ziemi w historii. Jedynie bardziej potężnymi trzęsieniami ziemi w historii były trzęsienia w 2004 r. w Sumatrze (9.3 M) i w 1960 roku w Chile (9.5 M).
Co do wielkości, z czym możemy porównać moc trzęsienia ziemi o takiej sile?
Energię wytworzoną w wyniku trzęsienia ziemi w Japonii szacuje się na ponad sto miliardów dżuli, jest to równoważne do dziesięciu milionów bomb atomowych.
Zatem lepiej rozumiemy niezwykłą moc trzęsienia ziemi, zdolną do udźwignięcia całego oceanu.
W rzeczywistości, uwalniając napięcie między dwiema płytami tektonicznymi, trzęsienie ziemi dosłownie „przeniosło” Japonię o prawie 2,5 m, a także zakłóciło ruch całej Ziemi!
Efekt jest zarówno zadziwiający – oś obrotu naszej planety przesunęła się o około dwadzieścia centymetrów – niesamowite, uznając, że masa Ziemi wynosi prawie sześć tysięcy miliardów miliardów ton … Wreszcie prędkość obrotowa ziemi – nasze dni będą dłuższe o prawie dwie milionowe części sekundy.

Zobacz również: Trzęsienie ziemi niedaleko Christchurch


Skomentuj